Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
UCS-MR-1X161RV-A Cisco 16GB PC4-19200 DDR4-2400MHz ECC Reg Single Rank Memory
from
$88.19
Ex Tax: $83.00
Product Description
Cisco 16GB PC4-19200 DDR4-2400MHz ECC Reg Single Rank Memory
Highlighted Features
- Memory
- 16GB
- Single Rank
- CL17
- PC4-19200
- DDR4-2400MHz
- 1.2V
- Registered
- Memory Speed 2400MHz
- Retail Part #: UCS-MR-1X161RV-A
Note: All product details are provided by Cisco Systems Inc.
Serverque.com has Cisco 16GB PC4-19200 DDR4-2400MHz ECC Registered CL17 288-Pin Single Rank Memory. Fast delivery and quantity discounts are available. Find the high quality and reliable computer and server hardware components at competitive prices.
Memory Specification | |
| Brand: | Cisco |
| Size: | 16GB |
| Memory Speed: | 2400Mhz |
| Memory Specification: | PC-19200 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Features: | Dual Rank |
| CAS Latency: | CL17 |
| Form Factor: | DIMM |
| Voltage: | 1.2V |
| Signal Processing: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Device Supported: | Server |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.1 lb |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 7.8 in |
| Height: | 0.75 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Qty: | 1 |