New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SRKXA Intel Xeon Gold 6342 24-Core 2.80GHz 36MB 11.2GT/s LGA4189 230W Processor
$1,949.00
Tags:
"SRKXA"
, "Intel Xeon Gold"
, "24-Core"
, "2.80GHz"
, "36MB"
, "LGA4189"
, "Processor"
, "6342"
Product Description
Intel Xeon Gold 6342 24-Core 2.80GHz 36MB 11.2GT/s FCLGA4189 230W Processor
Highlighted Features
- Intel
- Xeon Gold 6342
- 24-Core
- 2.80GHz
- 36MB
- 165W
- FCLGA3647
- Processor
- Retail Part #: SRKXA
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Xeon Gold 6342 is 24 Core Processor. This Intel Xeon part using the Ice Lake architecture with Socket 4189. Intel Xeon Gold 6342 has 36MB of L3 cache and operates at 2.80GHz by default, but can boost up to 3.50GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | 6342 |
| Series: | Intel Xeon Gold |
| Code Name: | Ice Lake |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 24 |
| Lithography: | 14 nm |
| Base Frequency: | 2.80GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.50GHZ |
| Cache: | 36 MB |
| Bus Speed: | 11.2 GT/s |
| Number of Threads: | 48 |
| Max # of QPI Links: | 3 |
| TDP: | 230 W |
| Sockets Supported: | FCLGA4189 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 6TB |
| Memory Types: | DDR4-3200 |
| Maximum Memory Speed: | 3200 MHz |
| Max Memory Channels: | 6 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel® Optane™ Persistent Memory Supported: | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost): | Yes |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT): | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology: | Yes |
| Intel® Speed Select Technology - Base Frequency: | No |
| Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | Yes |
| Intel® 64: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| # of AVX-512 FMA Units: | 2 |
| Instruction Set Extensions: | Intel® SSE4.2, Intel® AVX, Intel® AVX2, Intel® AVX-512 |
| Intel® Volume Management Device (VMD): | Yes |
| Intel® Resource Director Technology: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |
| Detail Specification | |
| Base Frequency | 2.80GHz |
| Brand | Intel |
| Bus Speed | 1.2 GT/s |
| Cache | 36MB |
| Max # of QPI Links | 3 |
| Max Turbo Frequency | 3.50GHZ |
| Number of Cores | 24 |
| Number of Threads | 48 |
| Processor Number | 6342 |
| Product Type | Processor |
| Series | Intel Xeon Gold |
| Sockets Supported | FCLGA4189 |
| TDP | 230 W |