New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SRG1W Intel Xeon Gold 4214R 12-Core 2.40GHz 16.5MB 100W FCLGA3647 Processor
from
$51.00
Ex Tax: $48.00
Product Description
Intel Xeon Gold 4214R 12-Core 2.40GHz 16.5MB 100W FCLGA3647 Processor
Highlighted Features
- Intel
- Xeon Gold
- 4214R
- 12-Core
- 2.40GHz
- 16.50MB
- 100W
- FCLGA3647
- Processor
- Retail Part #: SRG1W
Note: All product details are provided by Intel Corporation
The Intel Xeon Gold 4214R is 12 Core Processor. It is part of the Xeon Gold lineup, using the Cascade Lake architecture with Socket 3647. Intel Xeon Gold 6240 has 24.75MB of L3 cache and operates at 2.60GHz by default, but can boost up to 3.90GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | 4214R |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 12 |
| Base Frequency: | 2.40GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.90GHz |
| Number of Threads: | 24 |
| Cache: | 16.50MB |
| Thermal Design Power: | 100 W |
| Sockets Supported: | FCLGA3647 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 1TB |
| Memory Types: | DDR4-2400 |
| Max Memory Channels: | 6 |
| ECC Memory Supported: | Yes |