Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR3AT Intel Xeon Gold 5122 4-Core 3.60GHz 16.5MB 105W FCLGA3647 Processor
from
$17.53
Ex Tax: $16.50
Product Description
Intel Xeon Gold 5122 4-Core 3.60GHz 16.5MB 105W FCLGA3647 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon Gold
- 5122
- 4-Core
- 3.60GHz
- 16.5MB
- 105W
- FCLGA3647
- Processor
- Retail Part #: SR3AT
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Xeon Gold 5122 is 4 Core Processor. It is part of the Xeon Gold lineup, using the Skylake architecture with Socket 3647. Intel Xeon Gold 5122 has 16.5 MB of L3 cache and operates at 3.60 GHz by default, but can boost up to 3.70 GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | 5122 |
| Series: | Xeon Gold |
| Code Name: | Skylake |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 4 |
| Max Turbo Frequency: | 3.70 GHz |
| Base Frequency: | 3.60 GHz |
| Cache: | 16.5 MB |
| Number of Threads: | 8 |
| Max # of UPI Links: | 2 |
| TDP: | 105 W |
| Sockets Supported: | FCLGA3647 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR4-2666 |
| Maximum Memory Speed: | 2666 MHz |
| Max Memory Channels: | 6 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel® Optane™ Memory Supported: | No |
| Intel® Speed Shift Technology: | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | Yes |
| Intel® 64: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Instruction Set Extensions: | Intel® SSE4.2, Intel® AVX, Intel® AVX2, Intel® AVX-512 |
| # of AVX-512 FMA Units: | 1 |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Intel Volume Management Device (VMD): | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |