Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR2SS Intel Xeon E7-8800 v4 24 Core 2.2GHz 60MB 9.6GT/s 165W FCLGA2011 Processor
from
$23.38
Ex Tax: $22.00
Product Description
Intel Xeon E7-8800 v4 24-Core 2.20GHz 60MB 9.60GT/s 165W FCLGA2011 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E7-8800 v4
- 24-Core
- 2.20GHz
- 60MB
- 165W
- FCLGA2011
- Processor
- Retail Part #: SR2SS
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Xeon E7-8800 v4 is 24-Core Processor. These top-of-the-line processors deliver performance that is ideal for your most data-demanding workloads with improved scalability and increased memory and I/O capacity allowing you to handily adapt to changes in short-term business demands and address requirements for longer-term business growth. with Socket 2011. Intel Xeon E7-8800 v4 has 60 MB of L3 cache and operates at 2.20 GHz by default, but can boost up to 3.40 GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E7-8800 v4 |
| Series: | Xeon Scalable Processor |
| Code Name: | Broadwell |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 24 |
| Base Frequency: | 2.20 GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.40 GHz |
| Cache: | 60 MB |
| Number of Threads: | 48 |
| Max # of QPI Links: | 3 |
| TDP: | 165W |
| Sockets Supported: | FCLGA2011 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 3 TB |
| Memory Types: | DDR4-1333 |
| Max Memory Bandwidth: | 85 GB/s |
| Max Memory Channels: | 4 |
| Physical Address Extensions: | 46-bit |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Intel® Speed Shift Technology: | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel® Demand Based Switching: | Yes |
| Intel® 64: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Instruction Set Extensions: | Intel® AVX2 |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Intel Volume Management Device (VMD): | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |