New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR2L5 Intel Core i5-6600 Quad-Core 3.30GHz 6MB 65W FCLGA1151 Processor
from
$26.78
Ex Tax: $25.20
Product Description
Intel Core i5-6600 Quad-Core 3.30GHz 6MB 65W FCLGA1151 Processor
Highlighted Features
- Intel
- Core i5-6600
- Quad-Core
- 3.30GHz
- 6MB
- 65W
- FCLGA1151
- Processor
- Retail Part #: SR2L5
Note: All product details are provided by Intel Corporation
The Intel Core i5-6600 is Quad Core Processor. It using the Coffee Lake architecture with Socket 1151. Intel Core i5-6600 has 6MB of L3 cache and operates at 3.30GHz GHz by default, but can boost up to 3.90 GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | i5-6600 |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 4 |
| Base Frequency: | 3.30GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.90GHz |
| Number of Threads: | 4 |
| Cache: | 6MB |
| Bus Speed: | 8GT/s |
| TDP: | 65 Watt |
| Sockets Supported: | FCLGA1151 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 64 GB |
| Memory Types: | DDR4 |
| Max Memory Channels: | 2 |
| ECC Memory Supported: | No |
| Technologies Supported | ||
| Turbo Boost Technology: | 2.0 | |
| Intel Hyper-Threading Technology: | No | |
| Intel Transactional Synchronization Extensions: | Yes | |
| Intel 64 | Yes | |
| Instruction Set: | 64-bit | |
| Instruction Set Extensions: |
| |
| Idle States: | Yes | |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes | |
| Intel Demand Based Switching: | Yes | |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: Weight | 10 x 8 x 4 in 1lb |