Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR20N Intel Xeon E5-1660 v3 8-Core 3.00GHz DMI 20M 140W FCLGA2011-3 Processor
from
$53.02
Ex Tax: $49.90
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-1660 v3
- 8-Core
- 3.00GHz
- 20MB
- 0.00 GT/s
- FCLGA2011-3
- Processor
- Retail Part #: SR20N
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Enhanced SpeedStep Technology; Turbo Boost Technology; Intel Extended Memory 64 Technology; Execute Disable Bit Capability; Intel Virtualization Technology (VT-X); Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d); Intel VT-X with Extended Page Tables (EPT); Trusted Execution Technology; Idle States; Hyper-Threading Technology; Demand Based Switching; Thermal Monitoring Technologies; Intel vPro Technology; AES New Instructions.
Specification | |
| Brand: | HP Intel |
| Processor Number: | E5-1660 v3 |
| Product Type: | Xeon Processor E5-1660 v3 |
| Number of Cores: | 8 |
| Max Turbo Frequency: | 3.00GHz |
| Number of Threads: | 16 |
| Cache: | 20MB Smart Cache |
| Bus Speed: | 0.00 GT/s |
| TDP: | 140 Watt |
| Sockets Supported: | LGA2011-3 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 768GB |
| Memory Types: | DDR4 1333/1600/1866/2133 |
| Max Memory Channels: | 4 |
| Max Memory Bandwidth: | 68GB/s |
| Number of Threads: | 16 |
| Number of Cores: | 8 |
| Technologies Supported | |
| Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hardware-Virtualization Technology: | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables: | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Directive Set: | 64-bit |
| Idle States: | Yes |
| Emphasize Intel Speed-Step Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 52.5mm x 45.0 mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR20N |