Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR20J Intel Xeon E5-1650 v3 6 Core 3.50GHz 15MB FCLGA2011-3 Processor
from
$16.99
Ex Tax: $15.99
Product Description
Intel Xeon E5-1650 v3 6 Core 3.50GHz 15MB FCLGA2011-3 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-1650 v3
- 6 Core
- 3.50GHz
- 15MB
- FCLGA2011-3
- Processor
- Retail Part #: SR20J
- Other Part #: CM8064401548111 , BX80644E51650V3
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Enhanced SpeedStep Technology; Turbo Boost Technology; Intel Extended Memory 64 Technology; Execute Disable Bit Capability; Intel Virtualization Technology (VT-X); Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d); Intel VT-X with Extended Page Tables (EPT); Trusted Execution Technology; Idle States; Hyper-Threading Technology; Demand Based Switching; Thermal Monitoring Technologies; Intel vPro Technology; AES New Instructions.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-1650 v3 |
| Series: | Xeon |
| Code Name: | Haswell |
| Number of Cores: | 6 |
| Max Turbo Frequency: | 3.80 GHz |
| Base Frequency: | 3.50 GHz |
| Number of Threads: | 12 |
| Cache: | 15MB |
| TDP: | 140 W |
| Sockets Supported: | FCLGA2011-3 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR4 1333/1600/1866/2133 |
| Max Memory Channels: | 4 |
| Max Memory Bandwidth: | 68 GB/s |
| Physical Address Extensions: | 46-bit |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Transactional Synchronization Extensions: | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | Intel AVX2 |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | ‎52.5mm x 45.0 mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR20J |