Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR206 Intel Xeon E5-2630 v3 8-Cores 2.40 GHz 20M Cache 8 GT/s QPI Processor
from
$85.00
Ex Tax: $80.00
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-2630L v3
- 8-Cores
- 2.40 GHz
- 20MB
- FCLGA2011-3
- Processor
- Retail Part #: SR206
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Intel Xeon 8 CORE Processor E5-2630V3 2.4Ghz 20MB Smart Cache 8 GT/S CPU SR206.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-2630L v3 |
| Product Type: | Xeon Processor E5-2630L v3 |
| Number of Cores: | 8 |
| Processor Base Frequency: | 2.40 GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.20 GHz |
| Number of Threads: | 16 |
| Cache: | 20MB SmartCache |
| Bus Speed: | 8 GT/s QPI |
| Number of QPI Links: | 2 |
| TDP: | 85 W |
| VID Voltage Range: | 0.65–1.30V |
| Sockets Supported: | FCLGA2011-3 |
| Memory Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR4 1600/1866 |
| Memory Channels: | 4 |
| Memory Bandwidth: | 59 GB/s |
| Physical Address Extensions: | 46-bit |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O :VT-d | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI: | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | AVX 2.0 |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | No |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2.00 lb |
| Dimension: | 52.5mm x 45mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR206 |
| Other Code: | CM8064401831000 |