Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR1XS Intel Xeon E5-2670 v3 12 Core 2.30GHz QPI 30M 120W LGA2011 Processor
from
$12.74
Ex Tax: $11.99
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-2670 v3
- 12-Core
- 2.30GHz
- 30MB
- 9.60 GT/s
- FCLGA2011-3
- Processor
- Retail Part #: SR1XS
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Enhanced SpeedStep Technology; Turbo Boost Technology; Intel Extended Memory 64 Technology; Execute Disable Bit Capability; Intel Virtualization Technology (VT-X); Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d); Intel VT-X with Extended Page Tables (EPT); Trusted Execution Technology; Idle States; Hyper-Threading Technology; Demand Based Switching; Thermal Monitoring Technologies; Intel vPro Technology; AES New Instructions.
Specification | |
| Brand: | HP Intel |
| Processor Number: | E5-2670 v3 |
| Product Type: | Xeon Processor E5-2670 v3 |
| Number of Cores: | 12 |
| Max Turbo Frequency: | 2.30GHz |
| Number of Threads: | 24 |
| Cache: | 30MB Smart Cache |
| Bus Speed: | 9.60 GT/s |
| TDP: | 120 Watt |
| Voltage Range: | 0.65V-1.30V |
| Sockets Supported: | LGA2011-3 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR4 1600/1866/2133 |
| Max Memory Channels: | 4 |
| Max Memory Bandwidth: | 68GB/s |
| Number of Threads: | 24 |
| Number of Cores: | 12 |
| Technologies Supported | |
| Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hardware-Virtualization Technology: | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables: | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Directive Set: | 64-bit |
| Idle States: | Yes |
| Emphasize Intel Speed-Step Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | No |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 52.5mm x 45 mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR1XS |