Out Of Stock
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR1B8 Intel Xeon E5-2618L v2 6-Core 2.00 GHz 15M Cache 6.4 GT/s QPI Processor
from
$1,057.19
Ex Tax: $995.00
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-2618L v2
- 6-Core
- 2.00 GHz
- 15MB
- FCLGA2011
- Processor
- Retail Part #: SR1B8
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Intel Xeon E5 2618LV2 6-Core 2.0GHz FCLGA2011 15MB 8GT/S 50W Processor.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-2618L v2 |
| Product Type: | Xeon Processor E5-2618L v2 |
| Number of Cores: | 6 |
| Processor Base Frequency: | 2.00 GHz |
| Max Turbo Frequency: | 2.00 GHz |
| Number of Threads: | 12 |
| Cache: | 15MB SmartCache |
| Bus Speed: | 6.4 GT/s QPI |
| Number of QPI Links: | 2 |
| TDP: | 50 W |
| VID Voltage Range: | 0.65–1.30V |
| Sockets Supported: | FCLGA2011 |
| Memory Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR3 800/1066/1333 |
| Memory Channels: | 4 |
| Memory Bandwidth: | 42.6 GB/s |
| Physical Address Extensions: | 46-bit |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel Turbo Boost Technology: | No |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O :VT-d | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI: | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | AVX |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | No |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1.00 lbs |
| Dimension: | 52.5mm x 45mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR1B8 |
| Other Code: | CM8063501521302 |