Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR1AN Intel Xeon E5-2620 v2 6-Cores 2.10 GHz 15M Cache 7.2 GT/s QPI Processor
from
$11.68
Ex Tax: $10.99
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-2620 v2
- 6-Cores
- 2.10 GHz
- 15MB
- FCLGA2011
- Processor
- Retail Part #: SR1AN
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Intel SR1AN Xeon Six-Core E5-2620V2 2.1GHZ 15MB L3 Cache 7.2GT/S QPI Speed Socket FCLGA-2011 22NM 80W Processor.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-2620 v2 |
| Product Type: | Xeon Processor E5-2620 v2 |
| Number of Cores: | 6 |
| Processor Base Frequency: | 2.10 GHz |
| Max Turbo Frequency: | 2.60 GHz |
| Number of Threads: | 12 |
| Cache: | 15MB SmartCache |
| Bus Speed: | 7.2 GT/s QPI |
| Number of QPI Links: | 2 |
| TDP: | 80 W |
| VID Voltage Range: | 0.65V-1.30V |
| Sockets Supported: | FCLGA2011 |
| Memory Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR3 800/1066/1333/1600 |
| Memory Channels: | 4 |
| Memory Bandwidth: | 51.2 GB/s |
| Physical Address Extensions: | 46-bit |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology: | No |
| Intel Virtualization Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O :VT-d | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI: | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | AVX |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | No |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.6 ounces |
| Dimension: | 52.5 mm x 45 mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR1AN |
| Other Code: | CM8063501288301 |