Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR1AD Intel Xeon E5-4627 v2 8-Core 3.30GHz 16MB 130W FCLGA2011 Processor
from
$17.15
Ex Tax: $17.15
Product Description
Intel Xeon E5-4627 v2 8-Core 3.30GHz 16MB 130W FCLGA2011 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-4627 v2
- 8 Core
- 3.30GHz
- 16MB
- 130W
- FCLGA2011
- Processor
- Retail Part #: SR1AD
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Xeon E5-4627 v2 is 8 Core Processor. This Intel Xeon part using the Ivy Bridge architecture with Socket 2011. Intel Xeon E5-4627 v2 has 16 MB of L3 cache and operates at 3.30GHz by default, but can boost up to 3.60GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-4627 v2 |
| Code Name: | Ivy Bridge |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 8 |
| Lithography: | 22 nm |
| Base Frequency: | 3.30GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.60GHZ |
| Cache: | 16 MB |
| Bus Speed: | 7.2 GT/s |
| Number of Threads: | 8 |
| Max # of QPI Links: | 2 |
| TDP: | 130 W |
| Sockets Supported: | FCLGA2011 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR4-1333 |
| Maximum Memory Speed: | 1333 MHz |
| Max Memory Channels: | 4 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| ntel® Optane™ Persistent Memory Supported: | No |
| Intel® Speed Shift Technology: | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | Yes |
| Intel® 64: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Instruction Set Extensions: | Intel® AVX |
| Intel® Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |