Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR1A7 Intel Xeon E5-2670 v2 10-Core 2.50 GHz 25MB Cache 8 GT/s QPI Processor
from
$17.96
Ex Tax: $16.90
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-2670 v2
- 10-Cores
- 2.50 GHz
- 25MB
- FCLGA2011
- Processor
- Retail Part #: SR1A7
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Intel 2.50GHz Xeon E5-2670 v2 10-Core 25MB LGA2011 Processor SR1A7.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-2670 v2 |
| Product Type: | Xeon Processor E5-2670 v2 |
| Number of Cores: | 10 |
| Processor Base Frequency: | 2.50 GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.30GHz |
| Number of Threads: | 20 |
| Cache: | 25MB SmartCache |
| Bus Speed: | 8 GT/s QPI |
| Number of QPI Links: | 2 |
| TDP: | 115 W |
| VID Voltage Range: | 0.65–1.30V |
| Sockets Supported: | FCLGA2011 |
| Memory Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR3 800/1066/1333/1600/1866 |
| Memory Channels: | 4 |
| Memory Bandwidth: | 59.7 GB/s |
| Physical Address Extensions: | 46-bit |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O :VT-d | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI: | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | AVX |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | No |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1.00 lbs |
| Dimension: | 52.5mm x 45mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR1A7 |
| Other Code: | CM8063501375000 |