Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR19R Intel Xeon E5-4640 v2 10-Core 20MB L3 Cache 2.20GHz 8.00GT/s QPI Processor
from
$20.00
Ex Tax: $20.00
Product Description
SR19R Intel Xeon Intel Xeon E5-4640 v2 10-Core 20MB L3 Cache 2.20GHz 8.00GT/s QPI Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-4640 v2
- 10-Core
- 2.20GHz
- 20MB
- 8.00 GT/s
- FCLGA2011-3
- Processor
- Retail Part #: SR19R
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Enhanced SpeedStep Technology; Turbo Boost Technology; Intel Extended Memory 64 Technology; Execute Disable Bit Capability; Intel Virtualization Technology (VT-X); Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d); Intel VT-X with Extended Page Tables (EPT); Trusted Execution Technology; Idle States; Hyper-Threading Technology; Demand Based Switching; Thermal Monitoring Technologies; Intel vPro Technology; AES New Instructions.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Product Type: | Xeon Processor E5-4640 v2 |
| Number of Cores: | 10 |
| Max Turbo Frequency: | 2.20GHz |
| Number of Threads: | 20 |
| Cache: | 20MB Smart Cache |
| Bus Speed: | 8.00 GT/s |
| TDP: | 95 Watt |
| Voltage Range: | 0.65V–1.30V |
| Sockets Supported: | LGA2011-3 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 768GB |
| Memory Types: | DDR4 1600/1866/2133 |
| Max Memory Channels: | 4 |
| Max Memory Bandwidth: | 68GB/s |
| Number of Threads: | 16 |
| Number of Cores: | 8 |
| Technologies Supported | |
| Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology: | No |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hardware-Virtualization Technology: | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables: | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Directive Set: | 64-bit |
| Idle States: | Yes |
| Emphasize Intel Speed-Step Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | No |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 52.5mm x 45 mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR19R |
| Other Code: | CM8063501285713 |