New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Min-6250P Emacs 250W 80 Plus Platinum Hot Swap Power Supply
from
$24.43
Ex Tax: $22.99
Product Description
Emacs 250W 80 Plus Platinum Hot Swap Power Supply
Highlighted Features
- Emacs
- 250W
- 80 Plus Platinum
- Hot Swap
- Power Supply
- Retail Part #: Min-6250
Note: All Product detail are provided by Emacs.
Emacs Power Supplies provide reliable power for your mission-critical applications. Emacs server components are manufactured to the highest quality standards and subjected to the most rigorous testing procedures that only genuine components will realize. Emacs manufactured Power Supplies are no exception.
Power Supply Specification | |
| Brand: | Emacs |
| Product Type: | Redundant Power Supply |
| Input Voltage: | 100 V to 240 V |
| Output Power: | 250 W |
| Frequency Range: | 50/60 GHz |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Hot Swappable: | Yes |
| Form Factor: | Plug in Module |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Efficiency: | 94% |
| Environmentally Friendly: | Yes |