Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Product Description
MTA18ASF2G72PZ-3G2 Micron 16GB PC4-25600 DDR4-3200MHz ECC Reg CL22 Single Rank Memory Module
Highlighted Features
- Memory
- 16GB
- Single-Rank
- CL22
- PC4-25600
- DDR4-3200MHz
- Registered
- Memory Speed 3200MHz
- Retail Part #: MTA18ASF2G72PZ-3G2
Note: All product details are provided by Micron.
DDR4 is the newest iteration in DRAM, loaded with new features that improve reliability, speed, power, and stacking capabilities for the enterprise, micro-server, ultrathin, tablet markets, automotive and embedded markets—industrial, consumer and connected home applications. With data rates reaching 2400 Mb/s, DDR4 increases performance up to 50% over DDR3. DDR4 also delivers a 20% reduction in voltage over DDR3—however, when DDR4’s additional power-saving features are taken into account, total overall power savings versus DDR3 can be as much as 35%.
Memory Specification | |
| Brand: | Micron |
| Size: | 16GB |
| Memory Speed: | 3200MHz |
| Memory Specification: | PC4-25600 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Features: | Dual Rank |
| Voltage: | 1.2v |
| CAS Latency: | CL22 |
| Form Factor: | RDIMM |
| Buffered/Registered: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.1 lbs |
| Dimensions: | 0.5 x 2 x 8 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | RDIMM 288-pin |
| Qty: | 1 |