New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Intel SSDPE2KE016T8 DC P4610 1.6TB U.2 PCIe 3.1 NVMe TLC 2.5" Solid State Drive
$318.99
Product Description
Intel DC P4610 1.6TB U.2 PCIe 3.1 x4 NVMe TLC 2.5" Solid State Drive
Highlighted Features
- Intel
- DC P4610
- 1.6TB
- U.2
- PCI Express NVMe
- Triple Level Cell
- 2.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: SSDPE2KE016T8
Note: All product details are provided by Intel.
Intel DC P4610 1.6TB NVMe PCI Express 2.5" Solid State Drive maintaining superb performance and reliability for applications such as email, business processing, transaction processing, decision support, storage and networks SAN, networked attached storage NAS, and internet and e-commerce.
Drive Specification |
|
| Brand: | Intel |
| Product Series: | DC-P4610 |
| Enclosure: | Internal |
| Storage Capacity: | 1.6TB |
| Interface Type: | U.2 PCI Express NVMe |
| Form Factor: | 2.5" |
| Sequential Read: | Up to 3200Mbs |
| Sequential Write: | Up to 2080Mbps |
| 4KB Random Read: | Up to 620000 IOPS |
| 4KB Random Write: | Up to 200000 IOPS |
| Operating Temperature: | 0 - 70 °C |
Dimensions Specifications |
|
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 2 lb |
Miscellaneous |
|
| Device Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Detail Specification | |
| Brand | Intel |
| Form Factor | 2.5" |