New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Intel SRM8J Xeon Platinum 8480C 56-Core 2.00GHz 105MB 350W FCLGA4677 Processor
$2,318.00
Product Description
Intel Xeon Platinum 8480C 56-Core 2.00GHz 105MB 350W FCLGA4677 Processor
Highlighted Features
- Intel
- Xeon Platinum 8480C
- 56-Core
- 2.00GHz
- 105 MB
- 350W
- FCLGA4677
- Processor
- Retail Part #: SRM8J
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Xeon Platinum 8480C is 56 cores Processor. It is part of the Xeon Platinum lineup, using the Intel Xeon Platinum architecture with Socket FCLGA4677. Xeon Platinum 8480C has 105MB of L3 cache and operates at 2.00 GHz by default, but can boost up to 3.80 GHz, depending on the workload.
Specification |
|
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | 8480C |
| Series: | Xeon Platinum |
| Code Name: | Sapphire Rapids |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 56 |
| Max Turbo Frequency: | 3.80 GHz |
| Base Frequency: | 2.00 GHz |
| Number of Threads: | 112 |
| Cache: | 105 MB |
| TDP: | 350 W |
| Sockets Supported: | FCLGA4677 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 4TB |
| Memory Types: | DDR5-4800 |
| Maximum Memory Speed: | 4800 MHz |
| Max Memory Channels: | 8 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost): | No |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT): | No |
| Intel® Speed Shift Technology: | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | Yes |
| Intel® 64: | Yes |
| Instruction Set Extensions: | Intel® SSE4.2, Intel® AVX, Intel® AVX2, Intel® AVX-512 |
| # of AVX-512 FMA Units: | 2 |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT): | Yes |
Dimensions Specifications |
|
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |
| Detail Specification | |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Brand | Intel |
| Cache | 105 MB |
| Code Name | Sapphire Rapids |
| Max Turbo Frequency | 3.80 GHz |
| Number of Cores | 56 |
| Number of Threads | 112 |
| Processor Number | 8480C |
| Product Type | Processor |
| Series | Xeon Platinum |
| Sockets Supported | FCLGA4677 |
| TDP | 350W |