Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
HMAA8GR7AJR4N-WM Hynix 64GB PC4-23400 DDR4-2933MHz ECC Dual Rank Memory
from
$738.44
Ex Tax: $695.00
Product Description
Hynix 64GB PC4-23400 DDR4-2933MHz ECC Dual Rank Memory
Highlighted Features
- Hynix
- 64GB
- PC4-23400
- DDR4-2933MHz
- ECC Registered
- Dual Rank
- Memory Module
- Retail Part #: HMAA8GR7AJR4N-WM
Note: All product details are provided by Hynix.
Hynix Registered DDR4 SDRAM UDIMMs (Registered Double Data Rate Synchronous DRAM Dual In-Line Memory Modules) are low power, high-speed operation memory modules that use DDR5 SDRAM devices. These Registered SDRAM UDIMMs are intended for use as main memory when installed in systems such as servers and workstations.
Memory Specification | |
| Brand: | Hynix |
| Capacity: | 64GB |
| Memory Speed: | 2933MHz |
| Bus Type: | PC4-23400 |
| Memory Type: | DDR4 SDRAM |
| Rank Features: | Dual Rank |
| CAS Latency: | CL22 |
| Form Factor: | DIMM |
| Error Correction: | ECC Registered |
| Number of Pins: | 288 Pin |
| Voltage: | 1.2V |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM |
| Qty: | 1 |