Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
FTL4C1QL2L Finisar 40GBase-LR4 Gen 2 Lite QSFP+ 2km Optical Transceiver Module
from
$21.24
Ex Tax: $19.99
$24.43
Ex Tax:$22.99
Product Description
Finisar 40GBase-LR4 Gen 2 Lite QSFP+ 2km Optical Transceiver Module
Highlighted Features
- Finisar
- 40GBase-LR4
- Gen 2 Lite
- QSFP+
- 2km
- Optical
- Transceiver Module
- Retail Part #: FTL4C1QL2L
Note: All product details are provided by Finisar.
Finisar 40GBASE Quad Small Form-Factor Pluggable (QSFP) portfolio offers customers a wide variety of high-density and low-power 40 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, high-performance computing networks, enterprise core and distribution layers, and service provider applications. The QSFP-400G modules are our new generation of 40G transceiver modules solution based on a QSFP form factor.
Transceiver | |
| Brand: | Finisar |
| Product Type: | Transceiver Module |
| Transceiver Type: | QSFP+ |
| Data Transfer Rate: | 40Gbps |
| Network Technology: | 40GBase-FR4 |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit Ethernet |
| Wavelength: | 1310 nm |
| Voltage: | 3.3 V |
| Connector Type: | LC |
| Form Factor: | Plug-in Module |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 2 lb |
Miscellaneous | |
| Device Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |