New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Dell Nvidia Quadro K1200 4GB GDDR5 PCIe 2.0 x16 Graphics Video Card Low Profile
$59.95
Product Description
Dell Nvidia Quadro K1200 4GB GDDR5 PCIe 2.0 x16 Graphics Video Card
Highlighted Features
- Dell
- Nvidia Quadro K1200
- 4GB
- GDDR5
- PCI Express 2.0 x16
- Video Graphics Card
- Low Profile
- Part #: Nvidia Quadro K1200 4GB
Note: All product details are provided by NVIDIA.
NVIDIA Quadro K1200 4GB is a professional, single-slot graphics card based on the Maxwell architecture, designed for small form factor (SFF) workstations. It provides 512 cores and 4GB GDDR5 memory to accelerate 3D design and CAD applications, supporting up to four 4K displays with 4x mini-DisplayPort connectors, making it ideal for high-performance, compact professional workstations.
Graphics Card Specification | |
| Brand: | Dell Nvidia |
| Product Type: | Graphics Video Card |
| Interface: | PCI Express 2.0 x16 |
| Chipset/GPU Model: | Nvidia Quadro K1200 |
| Memory Size: | 4 GB |
| Memory Type: | GDDR5 |
| Chipset Manufacturer: | Nvidia |
Dimensions & Condition | |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 4 LB |
| Detail Specification | |
| Brand | Dell Nvidia |
| Chipset/GPU Model | Nvidia Quadro K1200 |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Product Type | Graphics Video Card |