Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Highlighted Features
- Memory
- 4GB
- Dell
- PC3-12800
- DDR3
- 240Pin
- ECC
- Memory Speed 1600MHz
- Retail Part #: D65JJ
Note: All product details are provided by Dell.
Supercharge your Dellâ„¢ system with a Dell Memory upgrade engineered, tested and customized for your system. Dell Memory is another great product from Dell - high quality at an excellent price. Adding more memory revs to your system's engine and allows you to release its full potential when working with 3D imaging, multimedia, and other memory intensive applications. With Dell memory we also offer a limited lifetime warranty and the benefits of Dell's service and support. Maximize the value of your computer investment with an easy-to-install, reliable Dell Memory upgrade. Trust only Dell Memory for your next Dell system upgrade.
Memory Specification | |
| Brand: | Dell |
| Size: | 4GB |
| Memory Speed: | 1600MHz |
| Memory Specification: | PC3-12800 |
| Memory Standard: | DDR3 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Form Factor: | DIMM |
| Signal Processing: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Number of Pins: | 240-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.20 Lb |
| Depth: | 7.00 in |
| Height: | 2.00 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Qty: | 1 |
Compatibility | |
| DELL POWEREDGE: | R815 |
| DELL POWEREDGE: | R715 |