Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Product Description
Dell 2GB 667MHz PC2-5300 Dual Rank DDR2 SDRAM 240Pin ECC Registered Memory
Highlighted Features
- Memory
- 2GB
- PC2-5300
- Dual Rank
- 240Pin
- ECC
- DDR2-667MHz
- Registered
- Memory Speed 667MHz
- Retail Part #: D558C
Note: All product details are provided by Dell.
Supercharge your Dellâ„¢ system with a Dell Memory upgrade engineered, tested and customized for your system. Dell Memory is another great product from Dell - high quality at an excellent price. Adding more memory revs to your system's engine and allows you to release its full potential when working with 3D imaging, multimedia, and other memory intensive applications. With Dell memory we also offer a limited lifetime warranty and the benefits of Dell's service and support. Maximize the value of your computer investment with an easy-to-install, reliable Dell Memory upgrade. Trust only Dell Memory for your next Dell system upgrade.
Memory Specification | |
| Brand: | Dell |
| Size: | 2GB |
| Memory Speed: | 667MHz |
| Memory Specification: | PC2-5300 |
| Memory Standard: | DDR2 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Form Factor: | DIMM |
| Signal Processing: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Device Supported: | Power Edge Server |
| Number of Pins: | 240-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.20 LB |
| Depth: | 7.00 in |
| Height: | 2.00 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Qty: | 1 |
| Compatibility | ||
| DELL PRECISION WORKSTATION T5400 | DELL PRECISION WORKSTATION T7400 | |
| DELL PRECISION WORKSTATION 690 | DELL PRECISION WORKSTATION R5400 | |
| DELL PRECISION WORKSTATION 490 | DELL POWEREDGE 1955 | |
| DELL POWEREDGE 2950 | DELL POWEREDGE 2950 III | |
| DELL POWEREDGE 1950 | DELL POWEREDGE 1950 III | |
| DELL POWEREDGE M600 | DELL POWEREDGE R900 | |
| DELL POWEREDGE SC1430 | ||