Out Of Stock
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
CT8G4RFD824A Crucial 8GB PC4-19200 DDR4-2400MHz ECC Reg Dual Rank Memory Module
from
$138.13
Ex Tax: $130.00
Highlighted Features
- Memory
- 8GB
- Dual Rank
- CL17
- PC4-19200
- DDR4-2400MHz
- 1.2V
- Registered
- Memory Speed 2400MHz
- Retail Part #: CT8G4RFD824A
Note: All product details are provided by Crucial Technology.
Serverque.com has CT8G4RFD824A Crucial 8GB PC4-19200 DDR4-2400MHz ECC Reg Dual Rank Memory Module. Fast delivery and quantity discounts are available. Find the high quality and reliable computer and server hardware components at competitive prices.
Memory Specification | |
| Brand: | Crucial |
| Size: | 8GB |
| Memory Speed: | 2400MHz |
| Memory Specification: | PC4-19200 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Features: | Dual Rank |
| CAS Latency: | CL17 |
| Form Factor: | DIMM |
| Voltage: | 1.2V |
| Signal Processing: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Device Supported: | Server |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Width: | 2.25 in |
| Depth: | 6.75 in |
| Height: | 0.5 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Qty: | 1 |