Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
840139-001 HP Ethernet 10/25Gb 2-port 640FLR-SFP28 Adapter
from
$31.00
Ex Tax: $31.00
- Stock: 4
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 840139-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 840139-001
Highlighted Features
- HP
- 25Gigabit/s
- 640FLR-SFP28
- PCI Express 3.0 x8
- Dual Port
- Gigabit Ethernet Card
- Retail Part #: 840139-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP 25GB ETHERNET - 640FLR-SFP28 is a high performance PCI Express (PCIe) Dual Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning ProLiant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Device Type: | Ethernet Network Adapter |
| Product Model: | 640FLR-SFP28 |
| Data Transfer Rate: | 25Gigabit/s |
| Interface: | PCI Express 3.0 x8 |
| Form Factor: | FlexibleLOM |
| Device Supported: | Server |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3.52 oz |
| Height: | 0.5 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Width: | 3 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| N/A |