Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
00YK353 Lenovo 128GB 6Gbps SATA M.2 2280 Solid State Drive
from
$145.00
Ex Tax: $145.00
$112.00
Ex Tax:$112.00
Product Description
Lenovo 128GB 6Gbps SATA M.2 2280 Solid State Drive
Highlighted Features
- Lenovo
- 128GB
- 6Gbps
- SATA
- M.2 2280
- Solid State Drive
- Retail Part #: 00YK353
Note: All product details are provided by Lenovo.
M.2 is a solid-state drive (SSD) form factor primarily used as an operating system boot solution. Lenovo ThinkSystem servers support M.2 drives either with the addition of a supported M.2 adapter or module, or directly on the system board.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Lenovo |
| Product Type: | Solid State Drive |
| Size: | Lenovo128 GB |
| Form Factor: | M.2 2280 |
| Interface: | SATA |
| Data Transfer Rate: | 6 Gbps |
| (MTBF): | 2 Million Hours |
| Operating temperature: | 0 - 70 °C |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Miscellaneous | |
| Device Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |