New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AMD 100-000000345 EPYC 7543 32-Core 2.80GHz 256MB 225W SP3 "UNLOCKED" Processor
$1,004.99
Product Description
AMD EPYC 7543 32-Core 2.80GHz 256MB 225W SP3 "UNLOCKED" Processor
Highlighted Features
- AMD
- EPYC 7543
- 32-Core
- 2.80GHz
- 256MB
- 225W
- SP3
- "UNLOCKED"
- Processor
- Retail Part #: 100-000000345
Note: All product details are provided by AMD.
Enhance server functionality with the AMD EPYC 7543 Processor. With its clock frequency of 2.80GHz and it can Boost Upto 3.70 GHz and offers a 256 MB L3 cache memory for quick access of frequently used data from the main memory.
Specification | |
| Brand: | AMD |
| Processor Family: | EPYC 7543 |
| Product Line: | AMD EPYC 7543 |
| Number of Cores: | 32 |
| Number of Threads: | 64 |
| Base Clock: | 2.8GHz |
| Max Clock: | 3.7GHz |
| L3 Cache: | 256 MB |
| Default TDP: | 225 W |
| CPU Socket: | SP3 |
| Socket Count: | 1P/2P |
| Connectivity | |
| PCI Express Version: | PCIe 4.0 x128 |
| System Memory Type: | DDR4 |
| Memory Channels: | 8 |
| System Memory Specification: | Up to 3200MHz |
| Per Socket Mem BW: | 204.8 GB/s |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight : | 1 lb |