New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AMD 100-000000011 Ryzen Threadripper 3970X 32-Core 3.70GHz "UNLOCKED" Processor
from
$805.36
Ex Tax: $757.99
Product Description
AMD Ryzen Threadripper 3970X 32-Core 3.70GHz "UNLOCKED" Processor
Highlighted Features
- AMD
- Ryzen Threadripper 3970X
- 32-Core
- 3.70GHz
- 128MB
- sTRX4
- "UNLOCKED"
- Processor
- Retail Part #: 100-000000011
Note: All product details are provided by AMD.
AMD 100-000000011 Ryzen Threadripper 3970X Processor - 280 W - 3.70 GHz - Socket sTRX4 - 32 Core. 32 cores provide an astonishing 64 threads of simultaneous multi-processing power, while 128MB of combined cache and vast I/O from the enthusiast-grade AMD sTRX4 platform work together to deliver incredible performance.
Specification |
|
| Brand: | AMD |
| Product Line: | Ryzen |
| CPU Socket: | sTRX4 |
| Product Model: | 3970X |
| Number of Cores: | 32 |
| Number of Threads: | 64 |
| Max. Boost Clock: | Up to 4.50 GHz |
| Base Clock: | 3.70 GHz |
| L3 Cache: | 128 MB |
| Default TDP: | 280 W |
| Connectivity | |
| PCI Express Version: | PCIe 4.0 x16 |
| System Memory Type: | DDR4 |
| Memory Channels: | 4 |
| System Memory Specification: | Up to 3200MHz |
Dimensions Specifications |
|
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight : | 1 lb |