New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Dell RVCY3 800GB 12Gbps SAS Write Intensive MLC 2.5" Solid State Drive 0RVCY3
from
$191.24
Ex Tax: $179.99
Product Description
Dell 800GB 12Gbps SAS Write Intensive MLC 2.5" Solid State Drive
Highlighted Features
- Dell
- 800GB
- 12Gbps
- SAS
- Write Intensive
- 2.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: RVCY3
- Optional Part #: 0RVCY3
Note: All product details are provided by Dell.
Dell RVCY3 is an 800GB, 2.5-inch Small Form Factor (SFF) Solid State Drive (SSD) designed for enterprise-level write-intensive workloads. It uses a 12Gb/s SAS interface and is generally utilized in Dell PowerEdge servers for high-performance, high-endurance storage.
Specification |
|
| Brand: | Dell |
| Device Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 800GB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Form Factor: | 2.5" |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Features: | Write Intensive |
| Device Supported: | Server |
Dimensions Specifications |
|
| Weight: | 2 l b |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility |
||
| PowerEdge T440 | PowerEdge R630 | |
| PowerEdge T640 | PowerEdge R730 | |
| PowerEdge R730xd | PowerEdge T630 | |