Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR3J4 Intel Xeon Gold 6128 6 Core 3.40GHz 19.25MB 115W FCLGA3647 Processor
from
$21.14
Ex Tax: $19.90
Product Description
Intel Xeon Gold 6128 6 Core 3.40GHz 19.25MB 115W FCLGA3647 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon Gold
- 6128
- 6 Core
- 3.40GHz
- 19.25MB
- 115W
- FCLGA3647
- Processor
- Retail Part #: SR3J4
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Xeon Gold 6128 is 6 Core Processor. This Intel Xeon part using the SkyLake architecture with Socket 3647. Intel Xeon Gold 6128 has 19.25MB of L3 cache and operates at 3.40GHz by default, but can boost up to 3.70GHz, depending on the workload.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | 6128 |
| Series: | Xeon Gold |
| Code Name: | Sky Lake |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 6 |
| Lithography: | 14 nm |
| Base Frequency: | 3.40GHz |
| Max Turbo Frequency: | 3.70GHZ |
| Cache: | 19.25 MB L3 Cache |
| Bus Speed: | 10.4GT/s |
| Number of Threads: | 12 |
| Max # of UPI Links: | 3 |
| TDP: | 115W |
| Sockets Supported: | FCLGA3647 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR4-2666 |
| Maximum Memory Speed: | 2666 MHz |
| Max Memory Channels: | 6 |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel® Resource Director Technology: | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | No |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | Yes |
| Intel® 64: | Yes |
| # of AVX-512 FMA Units: | 2 |
| Instruction Set Extensions: | Intel® SSE4.2, Intel® AVX, Intel® AVX2, Intel® AVX-512 |
| Intel® Volume Management Device (VMD): | Yes |
| Intel® Resource Director Technology: | Yes |