Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Product Description
Seagate Exos X16 14TB 7.2K SAS 12Gbps 3.5" Internal Hard Drive
Highlighted Features
- Seagate
- Exos X16
- 14TB
- 7.2K
- SAS
- 12Gbps
- 3.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: ST14000NM002G
Note: All product details are provided by Seagate
Seagate 14TB 3.5" 7.2K RPM SAS 12Gbps maintaining a superb performance and reliability for applications such as email, business processing, transaction processing, decision support, storage and networks SAN, networked attached storage NAS, and internet and e-commerce. This high capacity hard drive storage key feature is data protection, but the newest one has an improved non-recoverable error rate by a factor of 10. The Seagate 7.2K is built to operate exceptionally well and long, with its Error Correction Code which will significantly decrease the probability of lost data.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Seagate |
| Product Type: | Internal HDD |
| Product line: | Exos X16 |
| Capacity: | 14TB |
| Data Transfer Rate: | 12 Gbps |
| Form Factor: | 3.5" |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Spindle Speed: | 7200 RPM |
| Average Latency: | 4.16ms |
| Operating Power: | 9.2 W |
| MTBF Hours: | 2.5 Million |
| Feautures: | Hot-Swap |
Dimensions | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 3 lb |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |