Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
ST8000NM0016 Seagate Enterprise 8TB 7.2K SATA 6Gbps 256MB 3.5" Hard Drive
from
$137.00
Ex Tax: $137.00
Product Description
Seagate Enterprise 8TB 7.2K SATA 6Gbps 256MB 3.5" Hard Drive
Highlighted Features
- Seagate
- 8TB
- 7.2K
- 6Gbps
- SATA
- 3.5"
- 256MB
- New Bulk
- Retail Part #: ST8000NM0016
Note: All product details are provided by Seagate.
The Seagate Hard Drive includes 8TB secure, high-capacity, high-performance enterprise hard drives optimized for demanding hyperscale applications for maximum TCO savings.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Seagate |
| Capacity: | 8TB |
| Interface: | SATA |
| Cache: | 256MB |
| Storage Format: | HDD Only |
| Rotation Speed: | 7200 RPM |
| Color: | Silver |
| Average Seek Time: | 8.5 ms |
| Form Factor: | 3.5" |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lbs |
| Dimension: | 10 X 8 X 4 in |
| Condition: | New Bulk |