Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Y9VFC Dell PowerEdge 750W 80 Plus Platinum Hot Plug Power Supply 0Y9VFC
from
$14.66
Ex Tax: $13.80
Product Description
Dell PowerEdge 750W 80 Plus Platinum Hot Plug Power Supply
Highlighted Features
- Dell
- 750W
- Platinum
- Hot Plug
- Power Supply
- Retail Part #: Y9VFC
- Option Part #: 0Y9VFC
Dell 80+ Platinum AC Power Supply has a wattage of 750W with AC 100-240V input voltage. Heat dissipation is calculated using the PSU wattage rating. Dell Power Supply 750W 80 Plus Platinum 94% Efficiency and compatible with Dell PowerEdge R730xd / R730 / R630 / T430 / T630.
Power Supply Specification | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | Power Supply |
| Input Voltage: | 100 V AC to 240 V AC |
| Output Power: | 750 W |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Hotpluggable: | Yes |
| Form Factor: | Plug in Module |
| Servers supported: | Dell PowerEdge Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 kg / 2 lb |
| Height: | 11 cm |
| Depth: | 5 cm |
| Width: | 3 cm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Efficiency: | 94% |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| Dell PowerEdge R730xd | Dell PowerEdge R730 | |
| Dell PowerEdge R630 | Dell PowerEdge T430 | |
| Dell PowerEdge T630 |