Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
W1GCR Dell Broadcom 57810S 10GbE PCI-E 2.0 X8 SFP+ Dual-Ports Converged Network Adapter
from
$23.38
Ex Tax: $22.00
Product Description
W1GCR Dell Broadcom 57810S 10GbE PCI-E 2.0 X8 SFP+ Dual-Ports Converged Network Adapter
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Device Type: | Network Adapter |
| Interface: | PCI-Express |
| Network Technology: | 10GBASE-T |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10Gbps |
| Total Number of Ports: | Dual-Ports |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Network RJ-45 Ports: | 2 |
Dimensions Specifications | |
| Width: | 2.7" |
| Height: | 6.6" |
| Depth: | 4.5" |
Miscellaneous: | |
| Device Supported: | Server |