Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR1Y3 Intel Xeon E5-2673 v3 12-Core 2.40GHz 30MB L3 Cache 5.00GT/s DMI LGA2011-3 Processor
from
$23.69
Ex Tax: $22.30
Product Description
Intel Xeon E5-2643 v3 6 Core 3.40GHz 20MB L3 Cache 9.60GT/s QPI LGA2011-3 Processor
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-2643 V3
- 6-Core
- 3.40 GHz
- 9.60GT/s
- 20MB
- FCLGA2011-3
- Processor
- Retail Part #:SR204
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Enhanced SpeedStep Technology; Turbo Boost Technology; Intel Extended Memory 64 Technology; Execute Disable Bit Capability; Intel Virtualization Technology (VT-X); Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d); Intel VT-X with Extended Page Tables (EPT); Trusted Execution Technology; Idle States; Hyper-Threading Technology; Demand Based Switching; Thermal Monitoring Technologies; Intel vPro Technology; AES New Instructions.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-2643 V3 |
| Product Type: | Sever Processor |
| Number of Cores: | 6 |
| Processor Base Frequency: | 3.40 GHz |
| Number of Threads: | 12 |
| Cache: | 20 MB SmartCache |
| Bus Speed: | 9.6 GT/s QPI |
| TDP: | 135 W |
| VID Voltage Range: | 1.3v |
| Sockets Supported: | FCLGA2011-3 |
| Memory Details | |
| Max Memory Size: | 768 GB |
| Memory Types: | DDR4 |
| Memory Channels: | 4 |
| Memory Bandwidth: | 68 GB/s |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O :VT-d | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI: | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | Intel AVX2 |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | No |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR204 |
| Other Code: | HASWELL |