Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
SR0KV Intel Xeon E5-2630 6-Core 2.30 GHz 15M Cache 7.20 GT/s Intel QPI Processor
from
$7.42
Ex Tax: $6.98
Highlighted Features
- Intel Xeon
- E5-2630
- 6-Core
- 2.30 GHz
- 15M
- FCLGA2011
- Processor
- Retail Part #: SR0KV
Note: All product details are provided by Intel Corporation
Intel Xeon processors represent a broad product line to meet a range of demanding performance and energy efficiency requirements for compute-intensive embedded, storage, and communications applications.
Specification | |
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | E5-2630 |
| Product Type: | Xeon Processor E5-2630 |
| Number of Cores: | 6 |
| Processor Base Frequency: | 2.30 GHz |
| Cache: | 15 MB SmartCache |
| Bus Speed: | 7.2 GT/s QPI |
| Number of QPI Links: | 2 |
| TDP: | 95 W |
| VID Voltage Range: | 0.60V-1.35V |
| Sockets Supported: | FCLGA2011 |
| Memory Details | |
| Max Memory Size: | 384 GB |
| Memory Types: | DDR3 800/1066/1333 |
| Memory Channels: | 4 |
| Memory Bandwidth: | 42.6 GB/s |
| ECC Memory Supported: | Yes |
| Technologies Supported | |
| Intel Turbo Boost Technology: | 1.0 |
| Intel vPro Technology: | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology: | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O :VT-d | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set: | 64-bit |
| Instruction Set Extensions: | AVX |
| Idle States: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology: | Yes |
| Intel Demand Based Switching: | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel Flex Memory Access: | No |
| Intel Identity Protection Technology: | No |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1.2 pounds |
| Dimension: | 52.5mm x 45.0mm |
Miscellaneous | |
| Specification Code: | SR0KV |
| Other Code: | BX80621E52630 |