New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
4Y5H1 Dell PERC H330 12Gbps SAS/SATA PCI-e 3.0 Raid Controller Card
$45.00
Product Description
Dell PERC H330 12Gbps SAS PCI-e 3.0 Raid Controller Card
Highlighted Features
- Dell
- PERC H330
- 12Gbps
- SAS/SATA
- PCI Express 3.0
- Raid Controller Card
- Retail Part #: 4Y5H1
- Optional Part #: 04Y5H1
Note: All product details are provided by Dell
Controller Card Specification | |
| Brand: | Dell |
| Model: | H330 |
| Product Type: | Raid Controller Card |
| Interface: | SATA 6Gps/SAS 12Gps |
| Bus Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Channel Qty: | 8 |
| Data Transfer Rate: | 1.2GB/s |
| Devices Supported: | 16 Raid / 32 Non-Raid |
| RAID Level: | RAID 0, 1, 5, 10, 50 |
| Operating Temperature: | 0°C - 65°C |
| Form Factor: | Plug-in Card |
Dimensions | |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 3 lb |
Compatibility | ||
| Dell PowerEdge C4130 | Dell PowerEdge R230 | |
| Dell PowerEdge R930 | Dell PowerEdge T130 | |
| Dell PowerEdge T330 | ||